Mindkét mosogatásfajtának vannak ellenzői és követői is. Szerintem sokszor csak nézőpont kérdése, melyiket válasszuk. Sok háztartásban csak nagyon lassan jön össze annyi edény, hogy tele legyen a mosogatógép, ezért azt az egy-két edényt célszerűbb és gazdaságosabb kézzel elmosogatni. Nagyobb mennyiségű edényt inkább gépben jobb elmosogatni. A gépi mosogatás sokkal kevesebb vizet használ, jellemzően 6-12 liter, ezáltal kevesebb energia kell a víz felfűtéséhez is, nem is beszélve a megspórolt időről, mivel nem kell órákat görnyedni a mosogatótálca felett.
Ha az anyagi befektetés oldalt nézzük, a kézi mosogatáshoz olcsóbbak az eszközök, pl. mosogatótálca, ami gyakorlatilag egyszeri és olcsó befektetés. Kell még egy-két mosogatószivacs és kész. A meleg víz meg egyébként is adott, bár ennek előállításához is kell energia. Ide vehetjük még természetesen az emberi energiát is, ami nagyobb, mint a gépi mosgatásnál, bár az edényeket ott is ki-be kell pakolgatni.
A gépi mosogatás sokkal nagyobb anyagi befektetést igényel, gondoljunk csak a mosogatógépre, ami már jelentős összeg, esetenként akár 100-150 ezer forint, de a határ a csillagos ég. Plusz költség a gép szakszerű beüzemelésére, amit célszerű szakemberekkel elvégeztetni, ezt is legalább 10-20 ezer forintért végzik a mesterek. Azt se felejtsük el, hogy ezek a gépek időnként elromlanak, javíttatásuk is sokba kerülhet. Továbbmenve ezeken a gépeken időközönként karbantartást, zsíroldást, vízkőoldást kell elvégezni, hogy tovább működhessenek meghibásodás nélkül.
Megállapíthatjuk tehát, hogy a gépi mosogatás kiépítéséhez, üzemeltetéséhez sokkal nagyobb anyagi befektetés kell, mint a kéziéhez.
Nézzük meg , milyen vegyszereket használunk a mosogatáshoz. A kézihez jellemzően csak a mosogatószert, ami általában folyékony. A gépi mosogatáshoz több mindent használunk, többek közt mosogatószert, vagy tablettát, öblítőt, sót. Mosogatószerből már nem csak por alakú, hanem folyékony, vagy zselé állagú is létezik. A só a vízlágyításhoz szükséges, az öblítő pedig a száradáshoz. Mindezek együttes használata minőségibb mosogatást eredményez a végeredmény tekintetében. Nagyon sokan mindezek helyettesítésére 3 az 1-ben tablettát használnak, amiből szintén létezik feloldódó csomagolásban tárolt folyékony mosogatószer-só-öblítő változat. Láthatjuk, hogy ezek tekintetében drágább gépben mosogatni, mint kézzel.
Még egy negatívum a gépi mosogatás ellen. A mai mosogató tabletták viszonylag nehezen oldódnak fel, ezért egy ideig szemcsés állapotban találhatók a vízben. Ezt a vizet keringetik a forgókarokon keresztül, amit ráspriccelnek az edényekre. Az üveg felületek, vagy poharak nehezen viselik ezt, karcolódnak. Ezek a karcok eleinte nem láthatók, de a sokadik mosogatás után az üvegek kezdenek homályosodni, mattulni.
Láthatjuk tehát, hogy mindkét mosogatás fajtának van létjogosultsága. Nagyobb mennyiségű edény tekintetében, a felhasznált víz, energia és a megspórolt idő miatt egyértelműen a gépi mosogatás a nyerő, ha nem vesszük figyelembe a kezdeti magas kiépítési, valamint a folyamatos karbantartási költségeket. Kevés edénynél a sokkal kevesebb anyagi ráfordítás miatt van létjogosultsága a kézi mosogatásnak.
Partner oldal: Mosógépszervizes
Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?
Kattintson egy csillagra az értékeléshez!
Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:
Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.